Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

diskusia pre terapeutov

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Ajka Stunkel

Založený: 19.03.2012

PríspevokZaslal: Po Mar 19, 2012 11:05    Predmet: diskusia pre terapeutov Odpovedať s citátom

Chcem sa spýtať, či má niekto skúsenosť s kontaktovaním sociálky prípadne polície v prípade, že klient opisujú týranie, ubližovanie, zamedzovanie osobného pohybu inou dospelou osobou jemu alebo niekomu z jeho blízkych.

Ako neprebrať zodpovednosť za zdelené informácie od klienta, aby som nemala snahu mu pomáhať?
Tým, že prišiel na terapiu, dáva postojom najavo, že chce riešiť. Akurát sám na tú sociálku a ani políciu nepôjde, lebo sa bojí.

KEDY PREKROČIŤ HRANICU, AKÝ JE SIGNÁL, ŽE MÁM ZODPOVEDNOSŤ POSUNÚŤ TO ĎALEJ, ODBORU SOCIÁLNYCH VECÍ PRÍPADNE POLÍCII?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
jarkarybka

Založený: 29.10.2006

PríspevokZaslal: Po Mar 19, 2012 15:32    Predmet: Odpovedať s citátom

.... mam za to, ze je to vecou osobneho rozhodnutia (pretoze ako regresni terapeuti nepatrime do skupiny ludi, kt maju POVINNOST - pravnu hlasit tyranie) .... no ako clovek - ci uz sused, znamy, rodinny prislusnik, alternativny terapeut - ak je svedkom tyrania - vo vseobecnosti by mal hlasit 'podozrenie' na tyranie alebo povedzme 'posunutie informacii' ....otazkou vsak su dokazy a nasledky - nakolko policia, socialka budu ustretove v okamzitom rieseni (zakaz priblizenia na xx metrov, moznost oddeleneho byvania apod) na zaklade dokazov - pretoze zit vedla cloveka, kt tyra a dozvedel sa o tom, ze je na neho podane trestne oznamenie za tyranie - asi nebude pre tyraneho vyhrou .... co sa tyka preberania zodpovednosti/ prekrocenia hranic/ zodpovednosti za posunutie dalej - ako som povedala na zaciatku - regresny terapeut nema pravnu povinnost hlasit tyranie, a ci sa ako clovek rozhodne postupit info dalej je na nom ...

Ajka, ja napr som v pozicii, ze mam povinnost hlasit tyranie - a je to dost prekerne - co je pre mna uz tyranim, nemusi byt hodnotene druhymi ako tyranie...a je to o dokazoch - ako tyrany alebo ten kto to nahlasil 'potvrdi', ze ide o tyranie - ide o desiatky vypocuvani...ide o ocitych svedkov, o fyzicke stopy tyrania, o psychicke stopy tyrania - tzn. svedkovia, kt su ochotni svedcit, doktor - ten vsak ma povinnost hlasit, takze ak by on mal dokazy alebo vedomost uz to nie je tvoj problem, 'psycho'doktor - klient by musel navstivit psychiatra a podstupit vysetrenia, testy .... a moja osobna skusenost je, ze aj ked su fyzicke stopy tyrania potvrdene, psycho testy potvrdzuju tyranie - tyrany musi riesit situaciu z velkej casti 'sam' ... no ked ma moznost odist a byvat inde (su moznosti cez SCK, a ine org, kde moze odist a jeho pobyt tam je 'utajeny') - potom je to o inom - potom uz je lahka pomoc aj z policie (zakaz priblizenie a pod...)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jarkarybka

Založený: 29.10.2006

PríspevokZaslal: Po Mar 19, 2012 16:09    Predmet: Odpovedať s citátom

...najdolezitejsie vsak je - poskytnut 'psychicku' oporu tyranemu ... ked ziska pocit, ze 'nie je sam' ... niekto je tu 'pre neho' .... zacne budovat 'seba - doveru', ziska vedomosti, ako s tyranim zachobchadzat a ' postavi sa' .... bude vediet, ze to a to nechce, a bude za to aj 'bojovat' ...sam vyhlada ubytko, zajde na policiu, k lekarovi .... budovanie sebadovery a rozsireneho vedomia povazujem za stezejni .....
Návrat hore
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ut Mar 20, 2012 20:13    Predmet: Re: diskusia pre terapeutov Odpovedať s citátom

Ajka Stunkel Napísal:

KEDY PREKROČIŤ HRANICU, AKÝ JE SIGNÁL, ŽE MÁM ZODPOVEDNOSŤ POSUNÚŤ TO ĎALEJ, ODBORU SOCIÁLNYCH VECÍ PRÍPADNE POLÍCII?

Prekoročiť danú hranicu môžeš, ak to neovplyvní terapeutický proces a terapeutický vzťah klient-terapeut.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Daša Šmikniarová

Založený: 01.05.2009

PríspevokZaslal: Št Mar 22, 2012 13:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik, Ajka, alebo aj iní terapeuti, máte konkrétny prípad z praxe, kedy ste možno prekročili danú hranicu? Ako to ovplyvnilo, nepvplyvnilo terapeutický proces a vzťah klient - terapeut?

Myslím, že toto je téma na kazuistiky. Teším sa na ďalšie stretnutie terapeutov v Piešťanoch.
Návrat hore
Ajka Stunkel

PríspevokZaslal: Št Mar 22, 2012 15:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Stalo sa mi to a cítim to tak, že proces a ani vzťah sa nezmenil, vzhľadom k tomu, že som ostala v anonymite.

Raz to spustilo rýchly spád udalostí a obeť sa od agresora osamostatnila. V terapii pokračuje.
V inom prípade sa obeť nepostavila proti agresorovi ale poprela akékoľvek ubližovanie a ubližovanie agresora na chvíľu prestalo. V terapii obeť pokračovala a ďalej riešila otázku: "Prečo sa mi to takto deje?"
Bola to skúsenosť pre terapeuta Exclamation

Raz som bola svedkom procesu, keď si v terapii obeť precítila a uvedomila, že je obeť a len ona to može zmeniť. To som cítila ako najsilnejšie gesto po terapii, keď sa rozhodla vzťah ukončiť a aj to sama urobila. Možno ak by som v tomto prípade ja riešila skôr, oddialila by som celý proces a zobrala jej túto možnosť to zažiť.

Preto som sa pýtala, či sa nedajú zadefinovať nejaké ukazovatele, signály...
Ale asi je to veľmi individuálne. Vlastne každý vzťah klient-terapeut je individuálny tak ako každé ubližovanie a vzťah obeť-agresor.
gabika.slaninkova

Založený: 09.07.2007

PríspevokZaslal: Pi Mar 30, 2012 20:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Dávam do tohto vlákna pár otázok pre terapeutov:

1. vypozorovali ste z praxe súvislosť medzi autoimúnnymi ochoreniami (cukrovka, reumatizmus, SMK, celiakia...) a problematickým vzťahom s mužským princípom u klientov? Teda nadmerne používaný ženský princíp.

2. ako je to u autodeštrukčných chorobách? Patrí medzi ne aj leukémia? Tiež je tam súvislosť s nerovnováhou v princípoch?

3. Ak je vyseparovaný ženský princíp (napr. problém s matkou) aké choroby môžu byť prejavom?

4. Dá sa povedať, že všetky ochorenia vznikajú z nerovnováhy v princípoch? (ako to vnímate z praxe)
Návrat hore
Ajka Stunkel

PríspevokZaslal: So Mar 31, 2012 13:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Gabika, pokúsim sa reagovať:

1. nepotvrdzujem. Moja skúsenosť je skôr ukazovateľ na dotknutia v detstve pri autoimúnnych ochoreniach... Akoby klient ostal sám k sebe v polohe dieťaťa a neprebral zodpovednosť, alebo ju prebral priskoro, "nezrelý" a choroba je následok.
V prípade celiakie to bola v jednom prípade snaha použiť racionalitu a postaviť sa strachu, potlačenie intuície. Takže skôr potlačenie ženského princípu.

Vnímam dosť rozpačito pokus definovať čo je to "problematický" vzťah k princípu.

2. skúsenosť s leukémiou nemám

3. problém s matkou mal v mojej praxi prejavy ako poruchy správania osobnosti. Hlavne sebapodceňovanie alebo vyvyšovanie sa, snaha vyniknúť za každú cenu, nereálne predstavy a očakávania... Choroby ani nie. Aj keď nevylučujem, že klienti mali stanovené nejaké diagnózy, ale tie riešiť neprišli. Že majú problém s matkou si uvedomili napríklad pri riešení problému zajakávania, ktorý na začiatku terapie pomenovali ako nedostatok sebavedomia, strach z vystúpenia na verejnosti.

Prečo ťa zaujali tieto súvislosti chorôb ako takých a nerovnováhy mužsko-ženských princípov?

Mám pocit, že rovnaká diagnóza choroby môže mať úplne rozdielne príčiny u rozdielnych klientov. A to aj vo vzťahu k mužsko-ženskému princípu.
Skôr sa mi tam zrkadlí niečo moje, keďže aj ja sama riešim nejakú nerovnováhu princípov z môjho detstva a teda asi aj taký typ klientov ku mne bude chodiť.
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Apr 01, 2012 20:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Daša Šmikniarová Napísal:
Patrik, Ajka, alebo aj iní terapeuti, máte konkrétny prípad z praxe, kedy ste možno prekročili danú hranicu? Ako to ovplyvnilo, nepvplyvnilo terapeutický proces a vzťah klient - terapeut?

Myslím, že toto je téma na kazuistiky. Teším sa na ďalšie stretnutie terapeutov v Piešťanoch.

Dáška, nemám taký prípad.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Apr 01, 2012 20:42    Predmet: Odpovedať s citátom

gabika.slaninkova Napísal:
Dávam do tohto vlákna pár otázok pre terapeutov:

1. vypozorovali ste z praxe súvislosť medzi autoimúnnymi ochoreniami (cukrovka, reumatizmus, SMK, celiakia...) a problematickým vzťahom s mužským princípom u klientov? Teda nadmerne používaný ženský princíp.

2. ako je to u autodeštrukčných chorobách? Patrí medzi ne aj leukémia? Tiež je tam súvislosť s nerovnováhou v princípoch?

3. Ak je vyseparovaný ženský princíp (napr. problém s matkou) aké choroby môžu byť prejavom?

4. Dá sa povedať, že všetky ochorenia vznikajú z nerovnováhy v princípoch? (ako to vnímate z praxe)

Muž a žena v nás sú asi také "najväčšie" časti osobnosti, takže nejaká nerovnováha v nich alebo nejaké problémy u nich môžu byť prítomné ďalej pri mnohých problémoch...

1. mám nejaké prípady kedy išlo o autoimúnny problém a bol tam skôr silne vymenený mužsko-ženský princíp u rodičov... mám aj také, kde sme sa mužsko-ženského princípu nedotkli
2. každá rakovina je autodeštruktívna už od podstaty - Leukémia je ale taký špeciálny druh rakoviny.. Ale nie som za to, robiť šuflíky pre problémy...
3. Rôzne, očakával by som ľavostranné choroby, ale je to dosť obmedzený pohľad...
4. Platí moja prvá veta a zároveň všetky problémy vznikajú lebo sme niečo opomenuli - niečo nevidíme, nevnímame... ešte stáloe v niečom pre nás dôležitom máme zúžené vedomie... problémy nevznikajú z...! vznikajú lebo! Wink
Návrat hore
gabika.slaninkova

Založený: 09.07.2007

PríspevokZaslal: So Apr 07, 2012 13:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ajka Stunkel Napísal:

Prečo ťa zaujali tieto súvislosti chorôb ako takých a nerovnováhy mužsko-ženských princípov?

Ajka, len premýšľam "nahlas". Najvyšším prejavom duality je mužsko - ženský princíp. A ak pripustíme, že všetky problémy vznikli z oddelenosti, potom možno stačí vyriešiť práve mužsko - ženský princíp v nás. No a najlepším ukazovateľom nášho mužsko - ženského princípu sú naši rodičia.
Ale to sú naozaj len také vzletné úvahy. Samozrejme u každého človeka sa problém v princípe môže prejavovať inak.

Ďakujem Tebe aj Patrikovi za odpovede Wink
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Všeobecná diskusia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: