Obsah fóra Regresná psychoterapia Regresná psychoterapia
Aby sme žili v prítomnosti

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Pôrodný plán

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Prenatálne obdobie a pôrod
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Patrik
Site Admin

Založený: 09.04.2005

PríspevokZaslal: Ut Aug 02, 2005 20:29    Predmet: Pôrodný plán Odpovedať s citátom

Tento plán budúcich rodičov je určený pre pôrodníkov a pôrodný personál..

Pôrodný plán

Pokiaľ sa počas pôrodu ( všetých jeho fáz ) nevyskytnú stavy vážneho ohrozenia zdravia môjho dieťatka alebo môjho, tak by som si priala, aby zdravotnícky personál rešpektoval uvedené body, ktoré som sformulovala zo slobodnej vôle, na základe poznatkov z bežne dostupných zdrojov informácií o tehotenstve, pôrode a šestonedelí.
Som odhodlaná rodiť čo najprirodzenejšie, ale spolieham na Vašu pomoc, odbornosť, rozhodnosť a radu v prípade komlikácií.

1. Prítomnost partnera / sprievodcu:
- Počas všetkých fáz pôrodu ( aj počas vyšetrení ) a minimálne do presunu z pôrodnej miestnosti na oddelenie šestonedelia si prajem prítomnost mnou zvolenej osoby, pokial sa ja alebo môj sprievodca nerozhodneme inak

2. Informovanost:
- Vopred by som chcela byt informovaná o priebehu potrebných vyšetrení, o výsledkoch a navrhovaných medicínskych postupoch, možných alternatívach, ako aj identite prítomného zdravotníckeho personálu

3. Rešpektovanie intimity:
- Ocenila by som maximálne rešpektovanie mojej intimity vo všetkých pôrodných fázach

4. Príprava na pôrod:
- Klystýr a holenie prirodzenia si zabezpečím osobne podľa vlastného uváženia ešte doma
- Pokiaľ si okolnosti vyžiadajú opätovné absolvovanie týchto procedúr na oddelení, požiadam o to zdr.sestru

5. Používanie liekov a medikamentov:
- Uprednostnujem nemedikamentózne medicínske a úľavové postupy
- Som proti rutinnému zavedeniu kanyly do žily i rutinnému podávaniu medikamentov
- Ak bude nutné pôrod vykonať sekciou, bola by som rada, aby som bola o všetkom informovaná s použitím vhodne zvolenej anestézie a môj manžel/sprievodca by bol prítomný ako na operačnej sále, tak aj pri ošetrení nášho dieťatka. Priloženie babätka k prsníku a prvý pokus o sanie by som chcela realizovať čo najskôr po ukončení zákroku.

6. Aktivity pocas 1.doby pôrodnej:
- Voľnost pohybu, možnost používat sprchu al. teplý kúpel na uvolnenie a tlmenie bolestí
- Pokiaľ bude monitorovanie oziev plodu a kontrakcií vyžadovat obmedzenie môjho pohybu al. polohy, tak by som si priala zredukovat ho na minimálnu nevyhnutnú mieru
- Uprednostnila by som možnost mat s mojím sprievodcom co najväcšie nerušené súkromie
- Vaginálne vyšetrenia by som si priala iba od jednej osoby a obmedziť ich na nevyhnutný počet

7. Aktivity počas 2.doby pôrodnej:
- Možnost slobodnej volby najoptimálnejšej polohy pre vypudzovanie ( nevyžadujem žiadne neštandardné al. dodatočné vybavenie )
– Pri tlačení budem spolupracovať s ošetrujúcim personálom, avšak zároveň by som bola rada, aby bral ohľad na moje pocity pri tlačení
- Som proti preventívnemu vykonaniu epiziotómie pokial zjavne nehrozia poranenia 3. al. 4. stupna ( na pôrod sa po všetkých stránkach svedomito pripravujem a chcela by som jemnou masážou a teplým obkladom podporit dobré rozvinutie hrádze )
- Som proti rutinnému podaniu oxitocínu
- Ocenila by som prítmie počas celého priebehu pôrodu
– Je pre mňa dôležité, aby sa personál vo fáze od začiatku vypudzovana vyjadroval pokojne a tlmeným hlasom. Uvítam, keď príkaz netlačte bude nahradený slovami pokúste na prestať tlačiť, ktorý lepšie vystihuje možnosti

8. Manipulácia s novorodencom:
- Chcela by som, aby naše dieťa bolo privítané tlmeným svetlom a pokojný tichým hlasom
- Bezprostredne po pôrode by som chcela mať dieťatko položené na moje brucho
- S prestrihnutím pupočníka by som rada počkala až kým dopulzuje
- Prvé preventívne vyšetrenia a merania dieťatka by som rada odložila až po počiatocnom oboznamovaní sa dietatka s rodičmi a prvých pokusoch o satie prsníkov
- Ošetrenie a vyšetrovanie dieťatka by sa malo odohrávat minimálne za prítomnosti môjho sprievodcu, najlepšie aj v mojej prítomnosti
- Chcem aby som bola ja alebo môj sprievodca vopred informovaný o každom úkone, ktorý bude s dieťatko prevádzaný
- Som proti rutinnému umývaniu dieťatka
- Za normálnych okolností som proti umiestneniu dietatka na termolôžko – stabilizáciu telesnej teploty zabezpecíme prikrytím dietatka a priložením na moje telo
- Po všetkých potrebých úkonoch chcem mať dieťatko pri sebe

9. Umiestnenie na izbe s plným rooming-in systémom:
- Dietatko chcem mat pocas nevyhnutnej hospitalizácie 24 hodín pri sebe, a v prípade potreby by som chcela mat možnost požiadat zdravotnícky personál o pomoc pri starostlivosti o dietatko
- Uprednostnila by som možnost byt na izbe s co najmenším počtom matiek
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
goja

Založený: 20.05.2005

PríspevokZaslal: Pi Aug 05, 2005 17:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Keby aspoň časť bolo praxou v pôrodniciach. Crying or Very sad

Pomaly, pomaly sa točí to kolečko a točí sa a točí. Až raz naskočí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
klap

Založený: 20.05.2005

PríspevokZaslal: So Aug 06, 2005 20:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik, viem, že robíš prípravy na pôrody pre mamičky. Ako plány prijímajú lekári a pôrodný personál?
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: Ne Aug 07, 2005 13:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Systém pôrodných plánov ešte nie je bežnou praxou. Pod systémom a bežnou praxou myslím, že sú tieto plány podpísané zodpovednou osobou a po nedodržaní tejto dohody, hľadané a vyvodené odôvodnenia a prípadné dôsledky. Čím by mohla byť zabezpečená spätná väzba a nastolená potrebná dôvera v ľudský aj medicínsky prístup v pôrodniciach.

Niektoré pôrodnice už prijímajú tieto plány aspoň tak, že ich berú na vedomie. O pôrodniciach môžeme diskutovať v téme pôrodnice.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
mia

Založený: 31.10.2006

PríspevokZaslal: Ut Okt 31, 2006 16:08    Predmet: Odpovedať s citátom

ahoj.dnes som sa prihlasila a som velmi stastna ze existuje takato stranka. Wink som v prvom mesiaci tehotenstva a to comu som vzdy verila som nasla prave tu.je to pre mna a moje dietatko velmi dolezite!tesim sa na 9mesiacov aj na porod aj na to vsetko potom a tato stranka a toto forum ma bude sprevadzat.zatial dakujem Very Happy
Návrat hore
Peterka

Založený: 12.05.2009

PríspevokZaslal: St Máj 13, 2009 8:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja na pôrodný plán neverím. Teda nie v zmysle, že by nemal význam alebo by to bola hlúposť. Ale jednoducho sa mi to zdá zbytočné. Ja som rodila dvakrát. Rodil ma môj gynekológ, s ktorým som sa o mnohých veciach dopredu rozprávala. On mi vysvetlil prečo, kedy a ako a dohodli sme sa na určitých veciach. Predsa len ja som absolvovala pôrod dvakrát a on odrodil x detí. Pokiaľ žena nedôveruje lekárovi a tvrdohlavo požaduje niektoré nezmyselné požiadavky, ktoré by jej mohli v konečnom dôsledku ublížiť, tak sa z pôrodu môže stať absolútne traumatizujúci zážitok. Podľa mňa vhodnejšou formou ako je pôrodný plán, je mať pôrodníka, ktorému dôverujem a dopredu sa informujem a pýtam čo to dá a nenarúšať túto obojstrannú dôveru nejakým papierom.
Návrat hore
Patrik
Site Admin

PríspevokZaslal: St Máj 13, 2009 16:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Peterka, vítam Ťa na fóre.

Pôrodný plán môže byť aj vo forme, ktorú popisuješ. Na druhej strane sa stretávam s tým, že ak má žena "vybaveného" porodníka, tak si myslí, že to obrazne povedané za ňu odrodí. Potom je často prekvapená, že tam je pôrodník vpodstate len naviac - ak by vznikli komplikácie a ona musí aj tak porodiť sama!. Wink Alebo to zoberie do rúk pôrodník (lieky, medikamenty a podobne), ale to nemôžeme hovoriť o prirodzenom pôrode.

Pôrodný plán v poslednej dobe je podľa mňa len výkrikom rodičiek proti systému vedenia pôrodov. Najlepšie by bolo keby ich pôrodný personál systémovo dokázal počúvať bez nejakého papiera. Preto rozumiem Tvojmu príspevku.
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra Regresná psychoterapia -> Prenatálne obdobie a pôrod Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

Prejdi na: